Registracija internetu

Klauskite mūsų specialisto

Pasirinkite Jums tinkamą dieną ir laiką ir mūsų darbuotojas susisieks dėl tikslaus apsilankymo laiko.

Mūsų specialistas atsakys į visus Jums rūpimus klausimus!

Saugos klausimas: vienas+2=? 
Saugos klausimas: vienas+2=? 
(Visus laukus privaloma užpildyti)
Prisijunkite prie mūsų facebook | google+
responsive
Turite klausimų? Turite klausimų? +370 686 49999
Mus galite rasti
Darbo laikas
Kaip mus rasti?
Ateities g. 9c
08.00-20.00
Mus galite rasti
Darbo laikas
Turite klausimų?
Kaip mus rasti?
Ateities g. 9c
08.00-20.00
+370 686 49999
close

No Banner to display

Vaikų dantukai ir jų priežiūra

vaikų dantų priežiūra

Pieninių dantukų dygimas

Kai kūdikiui pradeda seilės tekėti upeliais – tai ženklas, kad kalasi pirmieji dantukai. Jie pasirodo 6 – 8 gyvenimo mėnesį, o kartais ir anksčiau.

Neverta nerimauti, kai mažyliui ilgai nedygsta dantukai. Iki pirmojo gimtadienio praktiškai visiems pasirodo priekiniai keturi viršutiniai ir keturi apatiniai. Kiekvieno vaiko dantukai dygsta labai skirtingai, tai priklauso nuo vaiko kaulų struktūros, genetikos, persirgtų ligų. Vieniem jie išlenda per dvi savaites, kitiem per porą mėnesių.

Dažniausiai pirmieji kalasi du apatiniai, bet būna, kad pirmieji pasirodo viršutiniai. Vienerių vaikas jau turi aštuonis dantukus, o dviejų – išdygsta jau visi pieniniai, kitaip tariant, susiformuoja pieninis sąkandis iš 20 dantų. Šeštaisiais – septintaisiais metais pradeda dygti nuolatiniai dantys. Dvylikos – keturiolikos metų vaikams dažniausiai būna išdygę dvidešimt aštuoni nuolatiniai dantys.

Vėliau dantukai gali dygti tiems vaikams, kurie serga įvairiomis ligomis, yra gimę per mažo svorio, įtakos gali turėti rachitas, kartais vėlyvas dantukų dygimas yra paveldimas.

Įdomu, kad berniukams pieniniai dantys išdygsta šiek tiek anksčiau nei mergaitėms.

 Dantų dygimo ženklai:

* padidėjęs seilėtekis,
* paburkusios dantenos,
* pakilusi temperatūra,
* pirštukų, rankyčių, daiktų graužimas, kandžiojimasis,
* irzlumas
* nevalgumas
* miego sutrikimas
* laisvesni viduriai.

Tačiau jei vaikas stipriai karščiuoja, vemia, viduriuoja, šių požymių nevertėtų automatiškai nurašyti dygstantiems dantims ir derėtų pasikonsultuoti su pediatru, nes šie negalavimai gali būti ir infekcinių ligų rodikliai.

Dantų dygimo keliamą skausmą galima palengvinti:

* tepant dantenėles tepaliuku, turinčiu šaldomąjį poveikį (deje, jo poveikis trumpalaikis, apie 20 min. ir jį galima naudoti ne dažniau kaip 6 kartus per dieną),
* naudojant specilius, atšaldytus kramtukus,
* dantenas masažuoti pirštu ar specialiu antpirščiu,
* duoti mažyliui pagriaužti džiovintos duonos ar barankos.

Jei vaikas karščiuoja, patariama jam duoti atsigerti aviečių ar liepžiedžių arbatos, parinkti švelnų maistą.

Stebuklingų vaistų nuo dygstančių dantukų skausmo nėra. Tiesiog reikia „apsišarvuoti“ kantrybe ir meile. Jie vaikui – geriausi vaistai.

Buteliuko kariesas

Buteliuko kariesas – tai pieninių dantukų koroziniai pažeidimai, atsirandantys dažniausiai dėl per ilgo vaiko maitinimo buteliuku ar krūtimi naktį.
Naktį, sulėtėjus seilėtekiui, kuris natūraliai apvalo burną, užsilikęs cukrus yra skaidomas burnos bakterijų, išsiskiria rūgštys, ardančios emalį ir taip pamažu sugenda vaiko dantukai.

Norėdami išvengti buteliuko karieso:

* Kuo anksčiau bandykite nemaitinti vaiko naktimis;
* Neduokite prieš miegą ar naktį saldžių arbatų, sulčių, tyrelių ir pan. Geriausias gėrimas šiuo atveju – paprastas vanduo.
* Bandydami nuraminti vaiką, nemirkykite čiulptuko meduje, cukruje.
* Patys nelaižykite vaiko čiulptuko, šaukštuko, nekramtykite vaiko maisto, nes per seiles vaikui perduodamos ėduonį sukeliančios bakterijos.
* Nuo pirmųjų dantukų pasirodymo momento, kruopščiai juos prižiūrėkite

Pirmųjų dantukų priežiūra

Vaikams patinka pasikartojantys ritualai. Žinodami, kas po ko vyksta, jie jaučiasi saugesni. Atsiradus pirmiesiems dantukams į vaiko dienos režimą ir ritualų sąrašą reikia įtraukti ir dantukų valymą. Stenkitės, kad dantukus valyti ryte ir vakare vaikai įprastų nuo mažų dienų. Tai yra taip pat svarbu kaip ir mokyti plauti rankytes, veiduką, kojytes. Mažylio dantukų valymas – tai ir ėduonies profilaktika, ir vaiko pratinimas laikytis higienos.

Net jei burnytėje tik du dantukai, valykite juos du kart dienoj: po rytinio ir vakarinio maitinimo. Duokite vaikui pažaisti su dantukų šepetuku, taip bus masažuojamos dantenos ir jis susipažins su šiuo įrankiu bei jo nebijos.

Kokį dantų šepetėlį ir pastą naudoti vaikams?

Maždaug iki vienų metukų pastos nereikia. Užtenka dantukus valyti vandeniu suvilgyta marle ar švaria, minkšto audinio skiaute. Taip pat mažylio dantukų valymui galite naudoti ir specialiai tam skirtus frotinius ar silikoninius antpirščius.
Maždaug iki trijų metų, kol vaikas nemoka gerai išspjauti ir išskalauti burnos, naudokite pastą be fluoro, nes nurytas didelis jo kiekis gali būti toksiškas. Vėliau pradėkite naudoti pastą su fluoru, nes jis stiprina dantukų emalį, daro jį atsparesnį rūgščių poveikiui. Rinkite malonaus skonio dantų pastą ir jos ant dantų šepetuko dėkite ne daugiau kaip vaiko mažojo pirštelio nago dydžio žirniuką. To visiškai pakanka išvalyti dantukus.

Šepetukas turėtų būti minkštas, maža galvute, tinkantis konkrečiam vaiko amžiui. Leiskite mažyliui pačiam jį išsirinkti, taip dantų valymas taps dar molonesnis.

Ką daryti kai vaikas nenori valytis dantukų?

Pratinkite vaiką prie dantukų valymo pamažu ir linksmai:

* Pirmus kartus, švelniai pavedžiokite dantų šepetuku per dantukus, kad vaikas apsiprastų su nauju jausmu burnoje ir suprastų, kad tai visai neskausminga. Nesvarbu, kad ir nepavyks pradžioje gerai visko išsivalyti.
* Valykitės dantukus kartu. Vaikams patinka sekti vyresniųjų pavyzdžiu. Leiskite stebėti kaip tą darote jūs, broliukas ar sesutė.
* Sugalvokite žaismingą valymo būdą, pavyzdžiui, pasiūlykite vaikui išvalyti dantukus jums, o tuo metu jūs valykite vaikui, valydami dantukus, kurkite istorijas ar dainuokite sugalvotą dainelę. Tik negąsdinkite siaubais baubais, dantų skausmais, odontoliogu, nes rezultatas gali būti tik priešingas.
* Valykite dantukus prieš veidrodį. Kai kuriems vaikams smagu stebėti kas daroma šepetėliu burnytėje ir kokie dantukai švarūs tampa po valymo.
* Galite įsigyti smėlio laikrodėlį. Tai smagus dantukų valymo pagalbininkas, padedantis ilgiau ir geriau valyti dantukus.
* Leiskite vaikui pačiam išsirinkti dantų šepetuką ir pastą. Dabar tiek daug spalvotų, įvairių formų šepetėlių su smagiais paveikslėliais. Rinkitės malonaus skonio dantų pastą.
* Pasiruoškite dantukų valymui iš anksto: pažaiskite ir išvalykite dantis mylimam vaiko žaisliukui, paskaitykite istoriją ar knygutę apie dantukus ir jų priežiūrą, spalvinkite, pieškite dantukus, sugalvokite linksmą dantukų valymo grafiką ir rinkite taškus.
* Būtinai vaiką pagirkite po dantukų valymo.

 

Susijusi informacija, kuri jums gali būti įdomi:

SILANTAI

SPALVOTOS PLOMBOS VAIKAMS

BRUKSIZMAS ARBA GRIEŽIMAS DANTIMIS

JEI VAIKĄ VARGINA DANTŲ GRIEŽIMAS

 

Powered by WP Bannerize