Dantų balinimas

Dantų balinimas – šiuo metu viena populiariausių  kosmetinio dantų gydymo procedūrų.  Šiandien yra apie 92% amerikiečių pacientų, kurie balinasi dantis. Tai gana paprastas būdas bene kiekvienam džiaugtis stulbinančiai balta šypsena. Pirmą kartą kiek mažiau nei prieš 120 metų dantų balinimui buvo panaudotas vandenilio peroksidas: tokia procedūra buvo pasiūlyta Amerikoje odontologo Vestlako 1895 m. Šiandiena jau išbandyta daugybė medžiagų, skirtų dantų balinimui, tačiau nieko geresnio už vandenilio peroksidą arba silpnesnę jo forma – karbamido peroksidą nėra atrasta.

Odontologijoje įvairiems dantų balinimo būdams yra naudojama ta pati tik skirtingos koncentracijos cheminė medžiaga. Remiantis tyrimais, galima teigti, jog balinant sveikus dantis vandenilio peroksidu, jiems nepakenkiama, nepažeidžiama danties struktūra, aplinkiniai audiniai. Be abejo, nereikėtų pamiršti, kad ši procedūra turi būti atliekama laikantis nurodytų taisyklių ir prieš tai pasikonsultavus su specialistu.

Dantų balinimas gali būti atliekamas namuose arba odontologo kabinete. Namuose dantis galima balinti balinimo juostelėmis, kapomis. Kabinete gydytojas jums pasiūlys ofisinį, lazeriu arba lempa atliekamą balinimą. Visi šie būdai iš tiesų puikūs ir efektyvūs.

Balinant dantis namuose prireikia daugiau laiko ir kantrybės. Dantų jautrumas gali būti visą balinimo kurso  laiką (apie 10-14 parų). Balinimo metu reikia vengti dažančio maisto ir gėrimų, nerūkyti.

Gydytojo kabinete dantų balinimui gali prireikti nuo 1iki 3 vizitų. Dantų jautrumą galima jausti tik vieną parą arba visai jo nebūna ir tik 1-2 paras reikia vengti dažančių produktų, nerūkyti.

Dantys  bala dėl aktyvaus komponento – karbamido peroksido, kuris skyla, ir išsiskyręs deguonis patenka į emalį, taip suskaidydamas spalvotus danties junginius. Tačiau labai svarbu prieš balinimą žinoti, ar jūsų dantis galima balinti ir koks balinimo būdas yra efektyviausias ir saugiausias jūsų atveju. Odontologas vertina dantų emalės būklę : įtrūkimus, erozijas, nudilimo laipsnį, apsinuoginusius kaklelius, ar nėra dantenų uždegimo paradontozės ir karieso. Reikia žinoti, kad dantų restauracijos: plombos, vainikėliai, venyrai, laminatės nebąla ir po dantų balinimo jie atrodo tamsesni.

Balinant dantis namuose kapomis pacientui odontologas nuima dantų atspaudus ir pagamina individualią dantų formą atspindinčias kapas. Į jas įdedama speciali medžiaga – karbamido peroksidas. Aplikacijos atliekamos nuo 10–14 dienų po kelias(3-8) valandas per parą nešiojant jas ant dantų.

Balinant namuose juostelėmis, pacientui gydytojas duoda specialią medžiagą, kuri savo forma primena juostelę, bet, uždėjus ją ant dantų, ji prilimpa. Procedūra atliekama klijuojant jas nuo 1-3 val. per parą ir kursas trunka nuo 10-14 dienų.

Balinant dantis lazeriu geriausiam rezultatui gauti kartais pakanka tik vienos procedūros, kuri užtrunka apie 1val., o baliklis ant dantų išbūna tik apie  30 min. Toks greitas rezultatas pasiekiamas dėl baliklio žymiai stipresnės koncentracijos,o lazeris veikia kaip aktyvatorius sustiprindamas balinamojo gelio poveikį.

Balinant dantis lempa geriausiam rezultatui gauti reikia 1-3 procedūrų, viena procedūra užtrunka apie apie 1val. Naudojamas stiprios koncentracijos gelis ir lempa veikia  kaip aktyvatorius,  sustiprindamas balinamojo gelio poveikį.

Balinant ofisinio balinimo metodu, naudojama moderni specializuota karbamido peroksido medžiaga (dažnai joje yra apsauginio kalcio) ir nereikia specialaus šviesos šaltinio (lempos, lazerio). Geriausiam rezultatui gauti pakanka tik vienos procedūros, kuri užtrunka apie 1val.

Lazeriu, lempa ar ofisiniu būdu balinant naudojamos specialios  apsaugos, kuriomis padengiamos dantenos, atviros dentino vietos ar smulkūs emalio pažeidimai. Taip išvengiama dantenų nudeginimo, mažesnis dantų jautrumas ir gaunamas geriausias rezultatas per ypač trumpą laiką. Pirmąsias 1-2 dienas po procedūros rekomenduojama vengti dažančių maisto ir vieną parą galimas dantų jautrumas.

Gautas balinimo efektas nėra amžinas, dantims kenkia ir ilgainiui mažina balinimo efektą kava, arbata, rūkymas, raudonas vynas, burokėliai ir įvairūs kiti dažantys produktai. Dantims vėl patamsėjus rekomenduojamas palaikomasis balinimas kapomis ar juostelėmis namuose, bet jas užsidėti tereikia 1 kartą per pusmetį 1-8 valandoms, prieš tai atlikus profesionalią burnos higienos. Būdą ir laiką palaikomajam balinimui parenka gydytojas, nes tam tikrais atvejais palaikomasis balinimas turi būti  atliekamas tik kabinete.

Yra ir daug kitokių dantų balinimo būdų: tai specialūs dantų lakai, balinančios pastos ir panašiai. Tačiau tokios priemonės yra mažiau efektyvus būdas, kadangi jos tik nuvalo apnašas nuo danties paviršiaus, bet chemiškai “ iš vidaus” jo nebalina. Todėl tiek balinančios pastos, tiek profesionalus dantų nuvalymas gali tik pašviesinti dantis, bet tai ne jų balinimas. Norint pakeisti danties atspalvį reikia cheminio balinimo.

Jums taip pat gali būti įdomūs straipsniai:

KODĖL KEIČIASI DANTŲ SPALVA?

Šios srities specialistai :

Jūratė Aganauskienė